Znáte toto slovní spojení také? Nebo dokonce takovou odpověď také používáte, když Vám někdo poděkuje?

2013-05-15 15.29.35

 

Strach z vděčnosti

Připadá mi, že když někomu poděkuji a dotyčný mi řekne “Za málo” nebo dokonce “Za nic”, že vlastně ani poděkovat nechtěl. Nebo, že se v tu chvíli stydí, že posloužil někomu druhému a on si toho všiml.

Sám jsem se několikrát přistihl u toho, že sám řeknu “Za málo”. Nebo při velmi podobné odpovědi “To nestálo za řeč”. Jako bych v tu chvíli opravdu snižoval, co jsem pro druhého udělal. Je to strach z uznání? Určitá forma studu, či ponižování sebe sama a svých činů?

Co na to mozek

Ani nevím kde přesně, jestli na nějakém kurzu, nebo při čtení článku, jsem se dozvěděl, že mozek neumí poznat ironii a ve skutečnosti má obrovské problémy s ne. Ironie je určité forma ne a je jedno, jestli je to ironie jízlivá, či zesměšňující.

Proto, když řeknu “Za nic”, může si mozek vyložit mojí službu, jako že stála za starou bačkoru. Potom se mi může hravě stát, že věci, co mi jdou snadno, ale přitom je to služba pro druhé, přestanu díky podvědomí v mozku dělat, protože to je vlastně NIC.

Předsevzetí do budoucna

Rozhodl jsem se, že se již nechci dál ponižovat, když pro někoho něco udělám a místo “Za málo” budu používat obyčejné “prosím”. Chápu, může to vypadat otřepaně a není možná moc originální, přesto je to výstižné slovo.

Podle nálady uvidím, třeba bude zajímavé použít “Rádo se stalo”.

Napadnou někoho další ponižovací fráze a odpovědi?