Zde nepojednávám o lidech, jež mají potíže s mozkem, jako jsou úrazy či poruchy při narození.

S postupujícím odhalováním toho, jak to chodí ve společnosti, kdy při práci s lidmi a použitelností webových stránek, jsem dospěl k závěru, že lidé jsou více a více línější a více a více hloupější.

Lenost a hloupost jdou ruku v ruce

Je to zvláštní, ale ještě jsem nepotkal aktivního hlupáka, nebo líného inteligentního člověka. Jakoby tyto dvě vlastnosti šly opravdu ruku v ruce.

Četl jsem článek o tom, jak jsou i naše děti hloupé a líné a došel jsem k závěru, že to je pouze jedna z jejich osobností, je to projev podvědomí, program.

Jestliže má člověk dostatečné IQ k vyřešení úkolu a tento úkol nevyřeší, buď tak, že ho řešit nechce a nebo, že řešení velmi rychle vzdá, jedná se o co? Proč se to děje? Když má člověk všechny nástroje i zdroje k dispozici.

Příčina hlouposti a lenosti

Podvědomé programy mají svoje kořeny v dětství. Jak se k nám rodiče chovali a jak se dnešní rodiče chovají ke svým dětem?

Vezměte si třeba příklad dítěte, které se v 5ti letech dobývá do obalu a snaží se dostat  nanuku, Co uděláte, když to trvá moc dlouho? Řeknete “Ukaž, dělá se to takhle” a přesně v tu chvíli se stává to, že v dítěti tu inteligenci přímo zabíjíte. Stačí 100 takových situací a z děcka vyroste člověk, za kterého pořád někdo něco dělá. Z chlapců vyrostou muži s nedostatkem testosteronu, z dívek vyrostou ženy, jež se od maminky nehnou ani na den.

Uspěchaná doba plodí hlupáky

Tím, jak nedáváme dětem dostatek času k tomu, aby mohly situaci či nějakou věc řádně prozkoumat, zajistíme to, že přestanou svou inteligenci používat a trénovat. Tati otevři mi nanuk, mami nakrájej mi řízek. Synku zase jsi zapomněl zavřít, neva zavřu sám, stejně se to nikdy nenaučíš. Tu složenku za tebe vyplním, stejně bys jí zmastila apod. Znáte to?

Nemáme na děti tolik času, kolik by potřebovaly, radši to chceme mít rychle, než abychom se dívali na to, jak “zápasí s nanukem”.

Až budete chtít vašemu dítku (bez ohledu na věk) zase radit, když vás o radu přímo nepožádá. Až budete chtít dělat něco za něj, až mu budete chtít ukazovat, jak se co má dělat, pokuste se prosím sami sebe zarazit a říci si: “Ona/on to zvládne podle svého, chci jejich inteligenci podporovat, a proto nejsem pěšák v první linii, ale jsem tu jako záloha.”