Den se se dnem sešel a již máme za sebou 21 dní domácí školy. 21 dní je přesně to období, kdy si to má “sednout”.

2013-09-02 09.18.33

 

Domácí škola poprvé – Mikulášek

Je pravda, že jsme pěkně napálili start a tak v některých předmětech máme hotový říjen. Mikuláškovi jsme museli sebrat matematiku, protože z 50 stran matematiky pro první ročník, má vyplněno již 20. Prof. Hejný má opravdu úžasnou učebnici, všem doporučuji.

Malování tvarů, takové to trénování před psaním, je v normě. Mikulášek si v tom maluje, jak ho to baví. Při domalování celé stránky si vždy může vybarvit smajlíka v rohu stránky 🙂 Někdy namaluje jednu stranu, někdy půlku a někdy se za půl hodiny zase vrátí a maluje sám. Vždy, když se začne vztekat a rozčilovat se “kterej píp vymyslel takový blbý čáry”, tak ho pošleme na přestávku a po 10ti minutách hraní s legem většinou přijde sám a maluje úplně v pohodě. Jindy zas již nepříde … a co … není kam spěchat.

Prvouka je trochu větší problém. Měli jsme třeba ukázat na vhodné a nevhodné chování dětí ve třídě. Na prvním obrázku seděli děti jak panenky v lavicích a na druhém obrázku se děti váleli po zemi a dva kluci se prali. Označte, co je vhodné a co nevhodné … děti v klidu byly nadopované určitě bromem, protože Miki nedokáže sedět déle jak 20 minut a na obrázku peroucích se kluků … takové porovnání síly může děti velmi uklidnit. No prostě jsme ty obrázky jen vybarvili a nehodnotili jsme nic 🙂 Ještě, že Miki pořádně nečte.

Z písmenek skládáme slova PES, LEV, TÁTA, MÁMA, MASO a tak. Tedy po 3 týdnech učení již Miki čte slabiky a takováto slova přečte. Skoro všechna písmenka již uměl číst o prázdninách, ale jen samostatně, MA četl jako M a A, dnes již přečte slabiku MA.

Jo a na psaní jsme zvolili to nové písmo Comenia Script, je to hezky jednoduché a skoro jak tiskací, takže se děti neučí 2 sady písmenek. Také se Mikimu nestane, že bude psát psace jako já, že musím psát tiskace kapitálkami, jinak to po sobě nepřečtu.

Domácí škola podruhé – Matěj

2013-09-13 09.42.14

Matýsek je školou ochočený velmi dobře, takže vyžaduje pevný řád na hodiny, přestávky a dokonce rozvrh hodin. První pevný předmět se umístil v rozvrhu na pátek odpoledne … tělocvik, tedy aquadrom na 2 hodiny s přestávkami v sauně a vířivce.

Dokonce Matěj vyžaduje domácí úkoly, aby si připomínal školu, jaké to tam asi bylo super nebo tak. Na ty dennodenní bitky se spolužáky, naschvály a žalování již zapomněl 🙂

V českém jazyce je opakování ze sedmého ročníku vážně masakr. Tedy hlavně větný rozbor. Přívlastek shodný, neshodný, podmět, přísudek, příslovečné určení atd. Samé “strašně důležité věci”, ale co, bude to v písemném přezkoušení, tak ať tu jedničku nemá zadarmo.

V matematice jsou první 2 měsíce vyhrazeny na opakování, což je žádoucí, protože násobení zlomků a závorky a třeba graf y = 3x je vážně na první dobrou nereálný. Druhá až třetí dobrá to ale jistí a postupně se prokousáváme. Slovní úlohy jsou stále noční můrou, s asistencí to ale jde.

Fyzika a chemie je mnohem zábavnější než ve škole. Méně počítáme, méně šrotíme vzorečky a více zkoušíme a děláme pokusy. Na chemii probereme homogenní roztok (sirup s vodou) a pak stopkami měříme, jak rychle to Matěj vypije. Tedy 3 mouchy jednou ranou … chemie, fyzika i pitný režim 🙂

Přírodopis, zeměpis, občanka a ostatní biflárny pojímáme stylem, nejsi chodící encyklopedie, když to nenajdeš v knize, je tady internet. Radši, ať se Matěj naučí dotazovat vyhledávače, než aby si pamatoval 5 strunatců.

Ostatní výchovy dělají děti společně. Zpívání podle vlastního výběru na youtube. Výtvarka dle vlastních návrhů. Např. z vodovek zaseklé letadlo v Eiffelově věži. Vymodelovaný kapr na suchu a další náměty ve škole snadno neprůchozí.

Časový fond je větší, než podle plánu

Původně jsem si myslel, že na domácí školu by měly stačit 3 hodiny denně, ale nám zatím nestačí. Učíme se denně 4 – 5 hodin. Tedy Miki ne, ten je dycky za hodinku až hodinku a půl hotov. Tedy s Matějem je to na delší dobu, ale zajíždíme se, uvidíme, jak na tom budeme za měsíc.

Cílem je, aby se děti byly schopné učit samy, tedy se samy připravovaly a nás potřebovali, jen když něčemu nebudou rozumět, či při potřebě konzultace a spolupráce. Uvidíme 🙂

Postrádáme stres

Nějak nemáme stres. Takové to, zítra je písemka, ještě to neumíš. Každý přece ví, kde jsou Benátky atd. Někdy začíná škola v 7:30, jindy zase v 9:00, prostě podle toho, jak se vstane a jak se nasnídáme. Někdy se učíme hodinu, pak celé dopoledne nic a odpoledne si uděláme výtvarku. Prostě je to pohoda. Prosím nezaměňovat se slovem flákárna, jen pohoda.

2013-09-13 09.42.00

Třídní schůzka v pátek

Všichni se moc těšíme na třídní schůzku do Vraného nad Vltavou, která bude naše první … domácí. Již máme i zadání na slohovky pro Matěje, ale hlavně se těšíme na ostatní rodiče kvůli výměně domácího know-how.

Kuriózní příhoda domácí školy na závěr.

Včera nám přivedli policisté Matěje domů kolem 10 hodiny dopoledne. To pro to, že jezdil o přestávce venku na kole a přeci by měl být ve škole. Naštěstí stačilo slovní ujištění, že má přestávku, že ho učíme doma, což pochopili a odjeli.

Tímto všímavým pánům policistům děkujeme.