Předpokládám, že jste také chodili do školy, jako já. Pokud máte děti, školou povinné, budete řešit dost pravděpodobně také, jaký má škola smysl.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Škola zajišťuje vzdělání

Na hodně školách se mluví o přizpůsobování výuce dětem, dělají se porady a semináře pro rodiče apod. Jaké vzdělání vlastně škola zajišťuje? Jaké vzdělání potřebujeme zajistit pro svoje děti? Potřebujeme, aby uměly číst. Naučí děti znakový rozptyl 20 a více znaků? 300 slov za minutu se ve škole neučí 🙁 Potřebujeme, aby uměly psát. Musí však opravdu znát jaký je rozdíl mezi přívlastkem shodným a neshodným? Potřebujeme, aby uměly počítat. Musí však opravdu umět dělit desetinná čísla na papíře, když jsou kalkulačky i v mobilech?

Plus si k tomu připočteme chodící encyklopedie na 3 dny. Umím tohle všechno na jedničku do pátku a pak to zapomenu. K čemu takové vzdělání je?

Ve škole pracují odborníci

Vystřídali jsme 4 základní školy za 7 roků povinné školní docházky. Přišli jsme na to, že se některé paní učitelky opravdu snaží. Mnohem větší skupina se nesnaží zase vůbec, ale nechci nikomu křivdit 😉 Od první třídy slýcháme, že je s naším Matějem něco špatně. Pomalu píše, nedá se to přečíst, pomalu chápe, pořád zlobí. Na otázku, co s tím, slýcháme odpovědi, no to záleží, jak to máte doma v rodině. Ale přeci jen rada, jděte k psychologovi. Hurá další odborník. Přijdete k psycholožce, která má všude vylepené fotky zpěvačky Pink a dokonce nosí stejnej účes a bude Vám povídat o individuálním přístupu a vnitřní integritě 😀 Jelikož to nezabere, tak Vás nakonec pošlou k psychiatrovi. Dokonce musíte chodit každý rok pro vypracování individuálního plánu (integrace), aby v tom papíru bylo napsáno, že nemá mít hodnocenou úpravu a v každém druhém sešitě má poznámku od učitelky … úprava!

Škola učí sociálním dovednostem

Aha, tak proč 9 z 10 dětí má ve škole problémy s chováním? Děti si navzájem ubližují a když je paní učitelka u toho chytí, tak situaci vyřeší tak, že jim dá trest a tím jim ublíží. Hurá máme tu bludný kruh.

Chválení je jen druhá strana stejné mince. Narodil jsem se s nadprůměrným IQ kolem 150. Není nic trapnějšího, než když Vás učitelka chválí před celou třídou za jedinou jedničku z písemné práce z matematiky a při tom nijak netoužíte být středem pozornosti.

Škola učí děti morálce

Hmmm, odkud si děti přinesou první sprostá slova? Kde se děti naučí podvádět a lhát? Když ne již ve školce, tak určitě ve škole. Děti přebírají morální hodnoty pouze a jedině od rodičů, respektive od lidí, se kterými vyrůstají, tedy sourozenci, prarodiče, tetičky, strejdové atd.

Škola připravuje na život

Dobře se uč, ať máš hezké známky a najdeš si dobře placené zaměstnání. Uff, také si to myslíte ještě? To je program z roku 1920 nebo dokonce z roku 1820? Co konkrétně mi dala škola pro život? Moje geny, inteligenci, kreativitu, moje vize a sny? Koho z nás naučili ve škole se zastavit a jen být? Slyšel někdo ve škole třeba slova jako meditace, vědomí, záměr? Nebo je to spíše o poslušnost, řád, hodnoty?

Škola hlídá děti

Posíláme svoje děti do školy, abychom mohli chodit do práce a vydělali peníze na to, být s dětmi třeba na dovolené nebo o víkendu. Hurá, chápete to?

Jestliže je člověk schopen evoluce během jedné generace a školský systém se nezměnil několik set let, mohu prosím dobrovolně odevzdat občanku a považovat za blázna, když tam posílám svoje milované děti?