To je moje, na to nesahej! Poučuj si svoje děti ty …píp…!

2013-05-22 12.32.49

Vlastnictví je právo

Již listina základních práv a svobod mluví o vlastnictví, jako o právu. Vlastnictví majetku tedy zajišťuje základní právní dokument našeho státu. Stejný dokument zmiňuje, že vlastnictví zavazuje vlastníka. Možná bychom mohli slovo “zavazuje” pozměnit na tvar “svazuje”. Rozumím tomu tak, že pokud něco vlastním, jsem k tomu svázán. Tedy mám kousek sebe otisknutý do té věci a vnímám danou věc, jako část mne.

Mám právo na ochranu vlastnictví. Tedy mám právo na to, že když mi mojí věc někdo sebere, mám právo cítit se tak, že mi někdo něco bere a tedy že mi bere kousek mne.

Nerozkrádejte mne! Vyvolává to takovou vlnu emocí, že lidé jsou schopni druhého i zabít!

Vlastnictví všeho

Všimněte si, že nevlastníme jen domy, auta, mobilní telefony. Myslíme si, že vlastníme i svoje manželky, či manžely, vlastníme svoje děti. Vlastníme třeba funkci v zaměstnání. Vlastníme respekt a dobré jméno. Pokaždé, když nám někdo okřikne děti, pokaždé, když někdo neprojevuje dostatek respektu k naší funkci v práci, pokaždé, když se nám o partnera zajímá jiný “samec, či samice”, cítíme totožné emoce, jako když nám někdo ují z našeho, nebo bere kyblíček.

Příčina touhy něco vlastnit

Asi všichni znají příběh o Harry Potterovi, kde se černokněžník Lord Voldemort tak bál smrti, že vložil kousky své duše do ostatních věcí. Tedy, pokud by zemřelo jeho tělo, jeho duše bude přežívat v těch předmětech a ve skutečnosti nezemře.

Je možné, že si otiskáváme sebe do věcí a lidí kolem nás? Je možné, že se chováme podobně jako Lord Voldemort?

Užívání je privilegium

Zahodíme-li naší identifikaci s vlastněním, tedy otiskáváním sebe sama do věcí a lidí a čehokoli dalšího kolem nás, co nám zbude?

Zbude nám pouze privilegium na omezenou dobu věci kolem nás užívat. Užívání je něco jiného než vlastnění. Vše jednou pomine.

Pokud mi někdo něco půjčí, mohu to užívat s radostí. Když něco vlastním, mám akorát strach, že o to přijdu.

O čem si myslíte Vy, že vlastníte, kam jste si jako Lord Voldemort uložili kousky duše?