Děti jednou zjistí, že existují peníze a tak se dříve nebo později začne v rodině řešit kapesné.

2013-06-02 15.01.06

Důvody pro kapesné

Snažil jsem se vyhledat relevantní informace, které vedou k tomu, dítěti kapesné dávat. Výše kapesného, jako přehledná tabulka s částkami podle věku, mi připadá absolutně nesmyslná.

Dítě se učí hospodařit … opravdu? Dítě především kopíruje zvyky svých rodičů a jestliže až 70% rodin hospodařit prostě neumí … viz vzrůstající bankroty a exekuce, učí se dítě spíše jak nehospodařit a bankrotovat.

Dítě se učí spořit … jaký je rozdíl mezi “utratím je hned po částech” a “utratím je potom naráz”?

Dítě může mít účet … hurá vychovejme dalšího zákazníka bankám.

Dítě si platí pravidelné výlohy … opravdu necháte dítě platit si kredit do telefonu samotné? Jak se zachováte, když si nebude moci koupit další kredit a tím pádem Vám nemůže zavolat, že ho máte z kroužku vyzvednout, protože skončili dříve?

Ocením v komentářích jakýkoli názor proč kapesné dávat.

Důvody proti kapesnému

Kapesné je forma sociální dávky … dítě si zvykne, že dostává peníze pravidelně a za nic, jako armáda 500 tisíc nezaměstnaných.

Výše kapesného se nelíbí … nelíbí se ani rodičům, ani dětem. Kolik dětí řekne: “Ne tati, nedávej mi 500 týdně, stačí mi stovka?”

Termín výplaty kapesného … Když měsíčně, rozfofruje to potomek během několika dní, když týdně, připadá mu to málo a rodič může mít pocit, že chodí pořád pro peníze.

Odměna za povinnosti … ze začátku to možná funguje. “To jsi ale hodný chlapeček, že jsi utřel nádobí, tady máš bůra”. Dříve nebo později budete po dítěti chtít něco, co není oceněno sazbou a obdržíte otázku: “A kolik mi dáš za to, že nakoupím babičce?” Jak to vyřešíte? Rozšíříte seznam, nebo budete vysvětlovat, že tohle je něco jiného?

Odměna za známky … máte složitý systém odměňování? Dohadujete se s dítětem, že ta 5ka nebyla jeho vina, protože učitelka je kráva? Hurá, naučte dítě, že se učí pro peníze, aby pak dělalo i práci pro peníze … nejrychlejší cesta k chudobě.

Co tedy dělat s kapesným?

Ptám se, jak víte, že má dítě mít kapesné? Co je Vaší vizí s kapesným? Chceme, aby díte znalo hodnotu peněz. Chceme, aby dítě umělo hospodařit. Chceme, aby na tom bylo s penězmi, lépe než my.

Prosím, začněte u sebe! Děti dělají vždy to, co vidí u Vás. Také budou celý rok šetřit, aby jeli na dovolenou. Nebo si dokonce budou půjčovat na novou TV, stejně jako to děláte Vy. Můžete říkat horem dolem, že to je něco jiného, děti Vás prostě okopírují.

Raději se zaměřme na svoje pocity a vyřešme si vztah s penězi. Jaké máte pocity, když čucháte k penězům? Ještě pořád říkáte, že utrácíte v obchodech?

Pořád ještě lžete svým dětem, že bez práce nejsou koláče, přitom jim stále dáváte kapesné za nic?

Kde je pravda? Ve slovech, nebo v činech?