Dneska jsem musel zůstat doma, protože mi umřelo auto a jet autobusem do Prahy a zpět by bylo neefektivní. To budu radši pracovat z domu. No a jelikož jsme neměli žádné čerstvé pečivo, řekl jsem si, že potěším manželku a ke snídani pojedu koupit čerstvé a křupavoučké.

2013-05-16 08.31.02

Litvínov – armáda nezaměstnaných

Kdo nezná město Litvínov, trochu přiblížím. Město leží na úpatí Krušných hor, asi 100 km severozápadně od Prahy v okrese Most. Součástí Litvínova je i velmi “proslulý” Janov.

Nezaměstnanost se oficiálně pohybuje kolem 20%, což znamená, že každý pátý práceschopný člověk je bez práce. Jelikož dle demografického hlediska jsou práceschopné pouze 2/3 populace, znamená to, že v Litvínově vydělává z celkového počtu obyvatel asi jen půlka, tedy něco kolem 14 tisíc lidí.

Nákup dvou baget na půl hodiny

Do Kauflandu jsem přijel v 8:15 ráno, což je hodinu a čtvrt po otvíračce. Již s parkováním byl obrovský problém, kdy jsem parkoval asi 5 minut, jelikož na celém parkovišti z asi 200 parkovacích míst, byla volná jen4 místa.

Uvnitř to bylo hotové mraveniště, snad jako o Velikonocích, nebo na Vánoce. Mezi plnými košíky se skoro nedalo projít a jednu paní jsem málem srazil, když vycouvala od zeleniny.

U pultu s lahůdkami, mám moc rád pařený sýr Jádel, byla fronta 15ti lidí, chápete, v Litvínově 15 lidí u lahůdek, takové množství je tak možné potkat v Praze v pátek po práci.

Kasa byla neobsazená pouze jedna. To znamená, že jelo všech 7 kas. Odbavení u kasy bylo těsně pod hranicí 30 Kč dárku, tedy jen 4 a půl minuty.

Kde je ta ekonomická krize?

Na přiložených fotkách se můžete všichni podívat, jak vypadá ekonomická krize v supermarketu v pracovní den o půl deváté ráno.

Včera jsem zrovna četl někde zprávu o poklesu HDP naší republiky o mezičtvrtletně asi o jedno procento, což jsou těžké miliardy.

Co to je za čísla s tím HDP, když se nakupuje pořád více a více? To někdo z úředníků schválně podvádí, nebo se ekonomika postupně vystěhovává do daňových rájů.

Asi se v těch daňových rájích podniká lépe a levněji a pak se může jezdit tady takto nakupovat.