Tohle přece můžu, na to mám právo! Také to znáte, že cítíte, že máte na něco právo?

Co je to právo

Chápu, že když mám na něco právo, tak tu danou činnost můžu dělat a nikdo mi v té činnosti nemůže bránit. Například si chci udělat řidičský průkaz. Mám na to právo a proto když splním požadavky, plnoletost apod., musí mi ho úřad vydat. Musí ho vydat, protože je to moje právo.

Kde se práva berou

Práva existují na Zemi ještě dříve, než se narodíme. Pokud se narodíte v Evropě a jste žena, máte volební právo. Pokud byste se narodila o pár tisíc kilometrů vedle, tam kde se nosí ty šátky, volební právo mít nebudete. Co je zajímavé, že Vám to ani nepřijde divné, prostě to tak je. Protože práva tu jsou mnohem dříve než my.

Systém práv je nám tak předán, že se v průběhu času stane to, že do práv promítneme svou osobnost a myslíme si, že práva jsou součástí nás samých. Proto cítíme s velikou nevolí, když nás o práva chce někdo obrat, nebo i dočasně potlačit.

Neberte mi má práva

Vidíme to dnes a denně. Nemůžete tu projet, protože v hotelu v této ulici se pořádá nějaký mejdan světových politiků a bezpečnost to nedovolí. Policie nemůže jen tak poslouchat hovory, protože máme právo na soukromí. Máme právo na tohle a na tamto, pokud by nám to právo někdo sebral, již to nebudeme my.

Privilegium je jiná liga

Vypadá to, jako kdyby privilegium a právo bylo to samé. Právo vnímáme jako součást sebe, kdežto u privilegia si uvědomujeme, že privilegium je něco navíc. Něco, co nám bylo navíc dáno, či přisouzeno a může to být jen dočasné. Když o privilegium zase přijdeme, cítíme se pořád celiství.

Pokud obdržíme privilegium, stává se, že si toho i více vážíme a chováme se mnohem odpovědněji, než když na něco máme prostě právo.

Viděli jste někdy sousedskou hlídku v akci, jak si uvědomuje svoje privilegium a podle toho se i chová ke spoluobčanům? Kolik z Vás se setkalo s arogantním policistou, který má právo Vás zastavit, kdy se mu zachce?

Jak se osvobodit od práv?

Co kdybychom všechna svoje práva přeměnili na privilegia, jak by se nám žilo? Možná bychom odhodili zase kousek něčeho, co nejsme my a můžeme se tedy o to více poznat.