V dětství jsem se naučil, že když jsem hodný, dostanu odměnu a pokud zlobím, dostanu trest.

Zlobivého Tomáška nechci

Když mi bylo kolem 4 let, tak mi toto vždy říkala maminka, když jsem zlobil a tak mi odpírala lásku. Bylo potřeba se změnit a říci mamince: “Zlobivý Tomášek už odešel, teď je tu jen ten hodný”.

Pochopil jsem tedy velmi brzy, že abych dostal odměnu a je jedno, jestli to bylo pomazlení nebo nějaká sladkost, musel jsem být hodný Tomášek.

Hodný Tomášek jsem vlastně tehdy, pokud dělám to, co ode mne druzí chtějí, nebo očekávají. Tedy chci-li být hodný a dostávat odměny, musím být hodný Tomášek.

Pořád dělám hodného Tomáška

Pomohl mi si to uvědomit i kamarád ze základní školy, Ruda, který si na Facebooku, postěžoval, že se velmi snažil a pomáhal s přípravou dne otevřených dveří ve vinařství. Rozumím Ti na 100 % Rudo, také to dělám.

Pokud něco dělám pro odměnu, nedělám to pro potěšení z dělání. Jestliže se pak nedostaví odměna, logicky mne napadají slova jako: “Že jsem se na to nevykašlal, nikdo mne neocení apod”.

Dělat vše naplno a neobávat se neúspěchu

Nedávno jsem viděl motivační video s Arnoldem Schwarzeneggerem, kde povídal o tajemstvích úspěchu. Velmi mne zaujala 2 z nich.

Dělej vše naplno – rozumím, jako dej do toho všechno, jako čtvrtá dohoda, vše dělej, jak nejlépe dovedeš. To přináší štěstí a omezuje následná výčitky svědomí při neúspěchu.

Neobávej se selhání – chápu tak, že není ani tak důležitý výsledek činnosti, jako činnost samotná. To nahrává právě obracení pozornosti k činnosti samotné a ne k odměně.

Proč třeba maminka vaří svým dětem a vyžaduje, aby jí pochválili, jak je jídlo dobré? Že by chtěla láskyplné ocenění, za svou láskyplnou činnost, vařit pro děti? Tahle láskyplná činnost se změní v lítost až třeba ve hněv, pokud jí nikdo nepochválí a nebo dokonce řekne, že se jim to zdá přesolené. Kam zmizí ta láska?

Pojďme se radovat ze života

Pojďme dělat věci pro sebe, pojďme dělat pro dělání samotné. Můžeme vařit pro radost z vaření, můžeme pomáhat pro radost z pomáhání a ne pro díky a ovace.

Pojďme prosím začít žít šťastně.

Pojďme se společně hlídat, kdy děláme věci pro odměnu!