Tomáš Roud

Miluji tě a děkuji ti ♥

Category: Stavebnictví

Stavba dřevníku u táboráku

Na zahradě máme ohniště a občas ho i používáme k pečení buřtů.

Vlhkost dřeva je podstatná

Pravděpodobnost zapálení ohně je nepřímo úměrná vlhkosti dřeva na podpal. Jelikož u nás dost často prší, třeba právě teď se tam žení všichni čerti, je dřevo často mokré a nechytá moc dobře.

Kdo zapaloval oheň pozná přesně ten rozdíl, když je dřevo dostatečně suché a nebo je ještě vlhké.

Proto jsme se rozhodli, postavit si malý dřevník na asi 4 kubíky dřeva. Dřevo musí dobře schnout a tak mu vlastně stačí střecha a otevřené stěny, aby dobře větralo.

Zvolená konstrukce dřevníku

Šířka dřevníku je 4 metry, výška je 1,6 metru a hloubka je skoro metr.

Trámky jsem původně chtěl 80 x 80, ale ty nakonec již nebyly, tak jsem vzal 100 x 100. Jelikož jsem již měl zabetonované patky, mohl jsem aspoň použít poprvé dláto, aby se tam trámek vešel.

Na stěny jsou použitá prkna s větrací mezerou 3 cm. Původně jsem si myslel, že když prkna chytíme na 2 šrouby v trámku nad sebou, tak budou dobře držet i pohyb šikmo, ale nestalo se tak. Bude to asi fungovat až u OSB desek. Museli jsme tam tedy dát ještě šikmé vzpěry, aby se dřevník nehoupal.

Prostřední patky budou ještě dodány. Nechtěl jsem je tam dávat předem, kdyby mi to trochu ujelo 🙂 Takhle je tam dám podle toho, jak to vyšlo.

Samotná stavba

Stavba šla opravdu v pohodě, avšak časově déle, než jsem čekal. Tedy zabetonování patek i s vykopáním a mícháním betonu asi 2 hodiny. Usazení trámků do patek a vážení ze všech stran, asi 2 hodiny. Nandání střechy ze 4 OSB desek skoro hodinu. Podlaha z podlahových palubek tloušťky 28 mm trvala skoro 2 hodiny. Naštěstí mi vyšla těsně, ani jedno prkýnko nezbylo.

Teď ještě zbývá impregnace a natřít to barvou. Fotku finálního stavu dodám později.

Stavba dílny – podlaha

Oba psi nám lezou jen do jednoho kotce a ten druhý začal sloužit jen na odkládání věcí. Z těch věcí, když 90% vyhodíme, tak se vůbec nic nestane, nebudou nám scházet.

Rozhodl jsem se na místě neobydleného kotce postavit dílnu. Ponk, svěrák, cirkulárka a hlavně složené nářadí. Nejzazší plán mám s petlicí a zámkem na dveře, furt mi to ty děti berou a já pak hledám nářadí po celé zahradě. (Děkuju tatínku, že opakuju tvůj program pozn. redakce).

Betonování podlahy

Srovnání hlíny do roviny, jakž takž. Rozházení 8 koleček kamenů, které zbyly z výkopu na elektřinu. Na to nasadit kari síť, o které jsem si myslel, že už jí nikdy nebudu potřebovat a proto se válela 4 roky za plotem. Nakonec samotný beton ve výšce 8-10 cm. Ano vím, že by na takové tloušťce mohl parkovat Boeing 777 🙂

Pokračování stavby díly

Až o víkendu beton pořádně zatvrdne, tak přijde na řadu obložení stěn palubkami. Zateplení nějakou minerální vatou. Dále budu muset někde koupit jeté okno a dveře. Nakonec elektřina a nábytek.

Děkuju strejdovi Petrovi, jelikož to celé vybetonoval a uhladil sám, že je podlaha jak zrcadlo.

Oprava zděného kiosku na elektřinu

Původní Antoníček byl stavěný před 7 lety a základy byly trochu ošulený. Stavěla ho firma, která nám stavěla celý dům, ale stavěli ho zadarmo. Tedy se asi před rokem začal antoníček na jednu stranu propadat. Vychýlení bylo už o 6% a fakt jsme se báli, že spadne a přetrhá všechny kabely a ještě pomlátí fasádu domu.

Hever nejen na zvedání auta

K narovnání antoníčku jsme použili hever z felície. Zapřeli jsme ho pomocí hranolů o dům. Síla se dobře rozložila a na domě nezůstala žádná stopa.

Po odebrání rozpadávajících se cihel a očištění. Nechápu, kde tyhle cihly dělali? Ty byly jak těsto na drobenku, je štěstí, že to nespadlo.

Místo malty beton

Beton je univerzální lék. Vyzdili jsme 3 spodní řady pořádnýma cihlama a rovnou do betonu, pěkně 1 ku 5. Po půl hodině jsme pustili hever a hurá, antoníček drží.

Děkuji tímto všem zúčastněným, máme zas na pár let pokoj 🙂

2013-05-04 16.43.02 2013-05-04 16.43.10 2013-05-04 16.43.18 2013-05-04 17.00.14 2013-05-04 17.23.53 2013-05-04 17.56.36

© 2019 Tomáš Roud

Theme by Anders NorenUp ↑