Na zahradě máme ohniště a občas ho i používáme k pečení buřtů.

Vlhkost dřeva je podstatná

Pravděpodobnost zapálení ohně je nepřímo úměrná vlhkosti dřeva na podpal. Jelikož u nás dost často prší, třeba právě teď se tam žení všichni čerti, je dřevo často mokré a nechytá moc dobře.

Kdo zapaloval oheň pozná přesně ten rozdíl, když je dřevo dostatečně suché a nebo je ještě vlhké.

Proto jsme se rozhodli, postavit si malý dřevník na asi 4 kubíky dřeva. Dřevo musí dobře schnout a tak mu vlastně stačí střecha a otevřené stěny, aby dobře větralo.

Zvolená konstrukce dřevníku

Šířka dřevníku je 4 metry, výška je 1,6 metru a hloubka je skoro metr.

Trámky jsem původně chtěl 80 x 80, ale ty nakonec již nebyly, tak jsem vzal 100 x 100. Jelikož jsem již měl zabetonované patky, mohl jsem aspoň použít poprvé dláto, aby se tam trámek vešel.

Na stěny jsou použitá prkna s větrací mezerou 3 cm. Původně jsem si myslel, že když prkna chytíme na 2 šrouby v trámku nad sebou, tak budou dobře držet i pohyb šikmo, ale nestalo se tak. Bude to asi fungovat až u OSB desek. Museli jsme tam tedy dát ještě šikmé vzpěry, aby se dřevník nehoupal.

Prostřední patky budou ještě dodány. Nechtěl jsem je tam dávat předem, kdyby mi to trochu ujelo 🙂 Takhle je tam dám podle toho, jak to vyšlo.

Samotná stavba

Stavba šla opravdu v pohodě, avšak časově déle, než jsem čekal. Tedy zabetonování patek i s vykopáním a mícháním betonu asi 2 hodiny. Usazení trámků do patek a vážení ze všech stran, asi 2 hodiny. Nandání střechy ze 4 OSB desek skoro hodinu. Podlaha z podlahových palubek tloušťky 28 mm trvala skoro 2 hodiny. Naštěstí mi vyšla těsně, ani jedno prkýnko nezbylo.

Teď ještě zbývá impregnace a natřít to barvou. Fotku finálního stavu dodám později.