Jelikož máme s manželkou 15. výročí svatby, rozhodli jsme se strávit víkend ve městě lásky a náležitě to výročí oslavit.

 

Eiffelovka z mostu

Eiffelovka z mostu

Zařizování cesty do Paříže

Letenky jsme koupili na internetu 2 měsíce předem a udělali jsme dobře, protože cena letenek v týden odletu byla o 1000 Kč dražší. Až příště poletíme do Benátek, tak je koupím půl roku dopředu a vyjdou na drobné 🙂 Hotel jsme vzali s výhledem na Eiffelovku, pravda, je sice dražší, ale ten výhled za to stál. Hotel Hyatt Regency jsme objednali na www.booking.com. Pro rezervaci chtěli číslo karty, ale účtovali až osobně při zapsání.

Na různá doporučení na internetu jsme si vytipovali místa, která chceme vidět a i doporučení, jak se po Paříži pohybovat.

Přílet do Paříže

Let byl úplně v pohodě a trval 70 minut. Je pravda, že se odlet opozdil o 45 minut, ale to se asi stává. Runway na letišti Charlese de Gaulla je pěkně dlouhá a tak přistání bylo hladké a zpomalování klidné. Letěli jsme s Air France a je fakt sranda, jak letuška mluví 5 minut francouzsky, to samé řekne za minutu anglicky a ještě s takovým přízvukem, že jí je rozumět maximálně Ladies a Air France 🙂

Na letišti se dá velmi dobře orientovat a hned jsme se tedy jali sledovat ceduli RER, což se linka příměstských vlaků, která vás doveze za 9,50€ kamkoli do Paříže. Cesta sice trvá 40 minut, ale musíte někdy i přestupovat a jet něco metrem. My jsme se dostali do hotelu až v 9 večer, protože jsem si spletl vlak a jeli jsme 3 stanice blbě a museli se vracet.

Check-in byl celkem v pohodě až na to, že byli vyprdlí z rezervace přes booking.com a že byla učiněna před 2ma měsíci. Po 5ti minutách hledání a dohadování, že snídaně má být opravdu v ceně, jsme vyfasoval lístky na snídani a karty od pokoje.

Doprava po Paříži

Jestli nechcete vyhazovat za taxíka, tak se nám osvědčilo metro a RER. V metru jsme koupili T+, tedy 10 lístků na metro, platí dokud nevylezete ven. Na T+ je dost výrazná sleva a jeden lístek vyjde na 1,30€. Jediné, na co si musíte dávat velký pozor není jen směr metra, ale také konečná stanice a to i v případě RER. Na vlaku, ani metru není nikdy napsané nic. Je to vždy napsané na cedulích nebo obrazovkách na nástupišti. Já jsem si stáhnul do mobilu aplikaci na pařížské metro a ta mi ukázala nejoptimálnější cestu i s přestupy na další linky a právě i s konečnou stanicí.

Výlet lodí od Eiffelovky za 13€ mohu jen doporučit. Plavba trvá hodinu a z řeky vidíte památky i s výkladem úplně z jiné perspektivy.

Eiffelovka

Vůbec nechápu, jak se Pařížanům mohla nelíbit. Jsme z ní úplně paf. Večer pěkně svítí a dokonce má světelné show s měněním barev. Když jsme se přišli druhý den podívat přímo k Eiffelovce, tak jsme měli vážně úžas nad tím, jak něco takového mohli před 100 lety postavit. Nahoru jsme samozřejmě nešli, protože v sobotu tam bylo turistů na 3 hodiny čekání a my měli na Paříž jen 48 hodin.

Champs-Élysées

To je vážně třída, asi 3 kilometry dlouhá ulice. Prošli jsme jí celou od vítězného oblouku na náměstí Charlese de Gaulla až do zámku v Louveru. V polovině Champs-Élysées jsem dostal hlad a zašel jsem si koupit do sámošky hermelín, cherry rajčátka a bagetu. Způsobil jsem tím pro Pařížany bezvadnou podívanou. V jedné ruce hermelín, ve druhé rajčátka a bagetu jsem si držel kolenama. Úplně jsem viděl ty jejich myšlenky: “Podívejte se na toho burana … on kouše do hermelínu!!!” 🙂

Louver

Nádherné zahrady jsou u tohoto zámku. Nejvíc se nám líbilo v lipové áleji, která zrovna kvetla a ta vůně byla doslova hypnotická. Dovnitř jsme se podívat nešli, protože nás odradilo, že exponáty jsou vystaveny podél 14 km trasy a to by bylo na měsíce. Z rychlíku by to nemělo cenu.

Versailles

Na Versailles jsme si vyhradili nedělní dopoledne a jak se ukázalo, bylo to velmi málo. Pokud chcete Versailles vidět, nechejte si na to celý den!. Za 2 hodiny jsme stihli tak trochu nakouknout do zahrad a zámek jsme ani nestihli. Jen fronta na lístky je na půl hodiny. Cesta vlakem RER z centra stojí 4,10€ a trvá až do zámku asi hodinu a to včetně dojití od nádraží do zámku. Musíte si pohlídat vlak, který jede do Versailles Chateau G. R., jinak dojedete jinam.

Jídlo v Paříži

Velmi mne zarazilo, jak mají v Paříži levné sýry. 250g hermelín koupíte za 1,80€ a ten samý u nás koupíte za 100 Kč, což by byly eura 4. Úžasné je v Paříž pečivo. To byste nevěřili, jak je to pečivo luxusní. Krásně křupavoučké a vevnitř nadýchané a vláčné. Žádné drolení vevnitř, žádná guma, žádné rozpečení ze zmrazeného polotovaru. V restauraci se 2 lidi nají za 25€ i s pitím. V těch dražších restauracích na hlavních třídách stojí jedno jídlo kolem 17€. Když přijdete do restaurace, číšník si vás usadí sám, podle počtu osob. Udivila nás rychlost přípravy jídla. Do 10 minut bylo jídlo na stole, caesar salát a těstoviny ala alio olio s oříšky.

Dorozumívání v Paříži

Vůbec jsme se nesetkali s varováním, že Francouzi nechtějí mluvit anglicky. Stačí se usmívat, několikrát říct merci a všichni jsou velmi milí a komunikativní. Nejen v hotelu, kde se to očekává, ale i v restauracích a obchodech. Jednou jsme nerazili na postaršího Francouze, který prodával staré šperky na ulici, ten teda neuměl ani slovo, ale ruce, nohy a kalkulačka pro napsání čísla pomohla. (Ty perly za 50€ měl fakt předražený, pozn. red.).

Návrat do Prahy

Z Versailles jsme do hotelu dorazili až ve 13:40 a tak jsme o 40 minut překročili check-out. Pár úsměvů a omluv to spravilo 🙂 Letadlo mělo letět až v 18:10, tak jsme si zašli ještě na pizzu. Pozor, pizza pro 2 osoby je to samé, co u nás pro jednu osobu. Na letiště jsme vyrazli ve 3 hodiny, abychom to vlakem v pohodě stihli. Na letišti jsme chtěli využít zabalení kufru do fólie, ale za 10€ fakt teda ne. Příště si vezmeme potravinářskou fólii a zabalíme si to sami. Let byl zpožděn jen o 15 minut, kvůli nějaké letecké show po cestě a tak nám jako omluvu dali v průběhu letu větší občerstvení. Mini sendvič s vajíčkem a k tomu mini zákusek byly fakt hnusný, ale snaha se počítá. Francouzské madle v čokoládě to vynahradily 🙂

Přistání v Praze bylo něco jiného. Runway je krátká a jen co letadlo dosedlo, tak muselo super brzdit. Málem jsem políbil pána přede mnou na plešaté kolečko 🙂

Příště do Paříže

No samozřejmě, už se těšíme zas někdy. Jen si vyhradíme minimálně 4 dny. Chce to mít opravdu dost času si všechno projít a ne lítat sem a tam, abychom viděli ještě tohle a ještě tamto. Mít čas se v klidu natáhnout na dopoledne do parku a jen tak okounět, nebo si číst.

Au revoir Paris

Protestní pochod po Paříži

[embedplusvideo height=”388″ width=”640″ standard=”http://www.youtube.com/v/7PbrnLYKRas?fs=1″ vars=”ytid=7PbrnLYKRas&width=640&height=388&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=1&chapters=&notes=” id=”ep9324″ /]

Galerie fotek z Paříže